Skip navigation

Suchoplán

Plán pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody

Plánem pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody se rozumí dokument, který je podkladem

  • pro rozhodnutí nebo opatření obecné povahy, která vydává vodoprávní úřad při zvládání sucha,
  • vyhodnocování nutnosti svolat komisi pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody,
  • rozhodování komise pro sucho o opatřeních při stavu nedostatku vody.

Hlavním cílem plánu pro sucho je návrh opatření k zajištění dostatku vody k pokrytí základních společenských potřeb, minimalizaci negativních dopadů nakládání s vodami během sucha na životní prostředí a minimalizaci dopadů sucha a nedostatku vody na hospodářskou činnost.

Plán pro sucho obsahuje vymezení a popis území s identifikací zdrojů vody, popis rizik sucha, včetně jeho možných dopadů. Plán pro sucho ve své hlavní části obsahuje návrh postupů pro zvládání sucha a opatření při stavu nedostatku vody. Plán pro sucho se pořizuje pro území České republiky a pro území kraje

Orgány pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody

Zvládání sucha a stavu nedostatku vody řídí orgány pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody ve spolupráci s dalšími zúčastněnými.

Řízení zahrnuje přípravu na sucho a stav nedostatku vody, organizaci a kontrolu všech příslušných činností v průběhu sucha a stavu nedostatku vody a v období bezprostředně následujícím, včetně organizace a kontroly činnosti ostatních účastníků ochrany před suchem a stavem nedostatku vody.

Orgány pro sucho se při své činnosti řídí plány pro sucho.

V období, kdy není vyhlášen stav nedostatku vody, jsou těmito orgány vodoprávní úřady:

a) obecní úřady a újezdní úřady na území vojenských újezdů 7 | 34

b) obecní úřady obcí s rozšířenou působností

c) krajské úřady

d) Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství jako ústřední vodoprávní úřad

V období, kdy je vyhlášen stav nedostatku vody, jsou těmito orgány:

a) krajské komise pro sucho ve spolupráci s vodoprávními úřady

b) ústřední komise pro sucho

(Zdroj: Metodika k přípravě plánů pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody)

Organizační část

Krajské komise pro sucho

Kdo je členem

Hejtman kraje jako zvláštní orgán kraje zřizuje krajskou komisi pro sucho a je jejím předsedou.

Další členy této komise hejtman kraje jmenuje ze zaměstnanců kraje zařazených do krajského úřadu, příslušných správců povodí, Českého hydrometeorologického ústavu, Policie České republiky, hasičského záchranného sboru kraje a krajské hygienické stanice.

Jednání komise

K jednání krajské komise pro sucho hejtman kraje přizve dotčené uživatele vody významné pro dané území uvedené v plánu pro sucho a může přizvat zejména zástupce dotčených obcí. Přizvané osoby nejsou členy krajské komise pro sucho.

Komise pro sucho vyhlašuje a odvolává stav nedostatku vody. Při stavu nedostatku vody vydává opatření ve své územní působnosti podle ustanovení § 87k vodního zákona.

Opatření komise

Opatření komise pro sucho vydává podle plánů pro sucho, v odůvodněných případech i nad rámec těchto plánů. Tato opatření komise pro sucho vydává podle povahy věci formou rozhodnutí či opatření obecné povahy. V případě potřeby komise pro sucho může vyžadovat pomoc od správních orgánů, právnických i fyzických osob.

Krajská komise pro sucho Libereckého kraje

Na základě znění novely č. 544/2020 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vodní zákon") byla v dubnu 2021 ustanovena Martinem Půtou, hejtmanem Libereckého kraje, Krajská komise pro sucho Libereckého kraje.

Krajská komise pro sucho Libereckého kraje je stálým pracovním orgánem zřízeným pro plnění úkolů klíčových pro zvládání sucha a nedostatku vody na území našeho kraje. Má pravomoc vyhlašovat a odvolávat tzv. „stav nedostatku vody" a při své činnosti se řídí tzv. „Plánem pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody pro území Libereckého kraje"

Statut komise